آکادمـــــــــــــــی
المپیادهای علمی ایران
تهران، ایران
خدمات آموزشی سراسری
دوره مورد نظر به لیست ثبت‌نام شما افزوده شد. جهت تکمیل ثبت‌نام به مراجعه نمایید.

چرا در المپیاد شرکت کنم؟

همان‌گونه که در اهداف المپیادهای علمی آمده است، توسعه و تعمیق دانش وگسترش آن در بین ‌دانش‌آموزان است. شرکت در این رویداد علمی کمک بزرگی به روند مطالعاتی ‌دانش‌آموزان می‌کند. هر دانش‌آموزی که در این رویداد علمی مشارکت داشته باشد، فرایند ‌یادگیری‌اش وارد مسیر عمیق‌تری می‌شود. دستیابی به مزیت‌های دیگر ازجمله بهره‌مندی از معافیت در کنکور سراسر و استفاده از سهمیه مناسب و عضویت در بنیاد ملی نخبگان و همچنین استفاده از برنامه‌های دفتر استعدادهای درخشان در دانشگاه از دیگر دلایل مشارکت در این رویداد علمی به حساب می‌آید.

برخی از مزایای المپیادی بودن:

بر مبنای مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی امتیازات زیر به مدال‌آوران المپیادهای علمی کشوری و جهانی تعلق می‌گیرد:
* برندگان مدال طلای المپیادهای کشوری بدون شرکت در کنکور سراسری می‌توانند در هر رشته مربوطه و دانشگاه دلخواه در زیرگروه مربوطه به تحصیل بپردازند. همچنین بنا بر تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی در خرداد ۱۳۹۱، امکان ادامه تحصیل دارندگان مدال طلای المپیادهای ریاضی، فیزیک و کامپیوتر در رشته‌های گروه پزشکی و دارندگان مدال طلای المپیادهای ادبی در تمام رشته های علوم انسانی و هنر نیز فراهم شد.
* به نمره تراز کنکور سراسری مدال‌آوران نقره و برنز پانزده درصد افزوده شده و سپس در رتبه‌بندی کنکور مورد مقایسه قرار می‌گیرند. این دانش‌پژوهان می‌توانند به صورت مجزا انتخاب رشته نمایند و اگر ۸۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر رشته دانشگاه را داشته باشند، امکان ادامه‌ی تحصیل در آن رشته دانشگاه را خواهند داشت.
* مدال‌آوران طلا، نقره و برنز خدمت سربازی را به عنوان سرباز نخبه و به صورت پروژه ‌یا کارمندی طی مدت بسیار کوتاهی می‌گذرانند.
* تمامی مدال‌آوران به عضویت بنیاد ملی نخبگان در آمده و علاوه بر دریافت تسهیلات ویژه مالی و اعتباری، برای انجام پروژه‌ها و شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های علمی داخلی و خارجی مورد حمایت اعتباری و مالی بنیاد قرار می‌گیرند.

دارندگان مدال‌های طلا، نقره و برنز از چه امتیازاتی برخوردار می‌شوند؟

‌دانش‌آموزانی که در پایان دوره‌ی تابستانه مدال طلا دریافت می‌کنند، پس از اخذ دیپلم و پایان دوره‌ی متوسطه مطابق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، بدون شرکت در کنکور سراسری توسط باشگاه دانش‌پژوهان جوان برای ادامه‌ی تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظرشان در زیرگروه مرتبط معرفی می‌شوند. برگزیدگان المپیاد ادبی علاوه بر رشته‌های زیرگروه علوم انسانی می‌توانند رشته‌های زیرگروه هنر را نیز برگزینند. ‌دانش‌آموزانی که در پایان دوره‌ی تابستانه موفق به دریافت مدال‌های نقره و برنز کشوری می‌شوند، مطابق مصوبات شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانند با کسب %80 نمره‌ی آخرین فرد قبول شده در کنکور سراسری، در رشته و دانشگاه مورد نظر خود تحصیل کنند. در ضمن تمامی دارندگان مدال‌های طلا، نقره و برنز علاوه بر عضویت در باشگاه دانش‌پژوهان جوان، جهت عضویت و بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان به این بنیاد معرفی می‌شوند.