آکادمـــــــــــــــی
المپیادهای علمی ایران
تهران، ایران
خدمات آموزشی سراسری
دوره مورد نظر به لیست ثبت‌نام شما افزوده شد. جهت تکمیل ثبت‌نام به مراجعه نمایید.

مراحل برگزاری المپیاد

به منظور شناسایی ‌دانش‌آموزان مستعد و حضور آن‌ها در مسابقات جهانی هر ساله فرایند زیر در کشور طی می‌شود:

آزمون مرحله‌ی اول که زمستان هر سال به صورت سراسری و چندگزینه‌ای برگزار می‌شود و تقریباً 10 درصد از افراد شرکت‌کننده‌ی هر رشته به مرحله‌ی دوم راه می‌یابند.

آزمون مرحله ی دوم که بهار سال آینده به صورت نیمه متمرکز و ترکیبی (چندگزینه ای و تشریحی) برگزار می شود و در هر رشته بین 35 تا 45 نفر اول کشور برای شرکت در مرحله ی بعدی برگزیده می شوند.

دوره‌ی تابستانه‌ی المپیادهای علمی که حساس‌ترین مرحله‌ی المپیاد است، با حضور ‌دانش‌آموزان علاقه‌مند برگزیده از سراسر کشور که از این مرحله دانش‌پژوه نامیده می‌شوند، به مدت 8 الی 11 هفته در تهران برگزار می‌شود. دانش‌پژوهان شهرستانی برای حضور در دوره‌ی تابستانه به تهران دعوت می‌شوند و امکانات مناسب جهت اسکان به آنها اختصاص می‌یابد. دوره به صورت رسمی اوایل تیر ماه و پس از حضور دانش‌پژوهان در مرقد امام خمینی (ره) و تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل آغاز می‌شود. این دوره که به منظور حفظ عدالت آموزشی و برخورداری ‌دانش‌آموزان سراسر کشور از دانش اساتید طراز اول برگزار می‌شود، فرصت کم نظیری برای گرد هم آمدن گروهی از مستعدترین ‌دانش‌آموزان کشور در رشته‌های مختلف المپیاد و ایجاد انگیزه و علاقه در آن‌ها برای شکوفایی استعدادهایشان است. در دوره‌ی تابستانه دانش‌آموزان فرصت برابری برای آموزش دیدن و رشد استعدادهای خود پیدا می‌کنند و نتایج زحمات چند ساله‌ی خود را دریافت می‌کنند. همچنین در طول دوره آزمون‌هایی چندگزینه‌ای، تشریحی و عملی برای سنجش ‌دانش‌آموزان انجام می‌گیرد و بر اساس آن در پایان دوره مدال‌هایی به دانش‌پژوهان اهدا می‌شود. حدود %25 دانش‌پژوهان شرکت کننده در هر رشته (بین 8 تا 12 نفر و دو برابر تعداد اعضای تیم ملی) حائز مدال طلا شده و پس از کسب آموزش‌های تکمیلی در باشگاه دانش‌پژوهان جوان، در المپیادهای جهانی سال آتی شرکت می‌کنند. به حائزین مدال‌های نقره و برنز، امتیازاتی برای ورود به دانشگاه تعلق می‌گیرد.

دوره‌ی طلا (انتخاب و آماده سازی تیم) که اصلی‌ترین مرحله‌ی المپیاد است و پس از استعدادشناسی و سنجش ‌دانش‌آموزان در دوره‌ی تابستانه برگزار می‌شود. دارندگان مدال طلا به جای حضور در فرآیند آموزش رسمی، در این دوره شرکت می‌کنند. در طول دوره‌ی طلا کمیته‌های علمی با فراهم آوردن امکانات آموزشی و پرورشی مناسب، دانش‌پژوهان را برای انتخاب آینده‌ی علمی خود و ادامه‌ی مسیر شکوفایی استعدادشان راهنمایی می‌کند. هم‌چنین، این دوره مرحله‌ای حساس و تعیین‌کننده در نتایج تیم‌های ملی ایران در المپیادهای مختلف جهانی است. در این دوره دانش‌پژوهانِ شرکت کننده در المپیادهای جهانی انتخاب شده و پس از آن برای افتخارآفرینی در عرصه‌های بین‌المللی آماده می شوند.